KIŞIN CİLDİNİZİ KORUMANIN YOLLARI

By

Kış aylarında, soğuğun etkisiyle cildimiz olumsuz yönde etkilenebiliyor. En büyük sorunlardan biri de cildimiz de hissettiğimiz rahatsız edici kuruluk. Peki cildimizi kış aylarında soğuğun kurutucu ve yıpratıcı etkisinden nasıl koruyabiliriz?

Cildinizi nemlendirin

Su içmek ve sıvı almak genel sağlığımız için yararlı olsa da cilt kuruluğunu önlemede yeterli gelmeyebiliyor. Nemi cilde hapsetmenin en güzel yolu bölgeye uygun bir nemlendiriciyi cilde düzenli olarak uygulamak. Her akşam ya da gece yatarken cildinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Duş süresini uzun tutmayın

Haftada en fazla 3 kez ve ılık suyla duş (36.5-40.5 0C) almaya özen gösterin. Her gün yıkanmak, sıcak suyla yıkanmak veya yıkanma süresini uzun süre tutmak deriyi kurutan yanlış uygulamalar. Duş süresini 5-10 dakikayla sınırlandırın.

Soğuk havalarda maske ve peeling uygulamayın

Özellikle kuru cildi sahipseniz, soğuk havalarda cildi yıpratan ve kurutan uygulamalardan uzak durmanız çok daha iyi olacaktır. Bu tür uygulamalar kış aylarında cilde beklenen yarar yerine beklenmedik zarar getirebiliyor.

Ayaklarınızı nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Ayak derisindeki kalınlaşma ve nasırlaşmaları haftada bir, ölü deriyi uzaklaştıran törpü ile ponza taşı gibi yöntemlerle giderin. Her banyo sonrası ayağınıza nemlendirici uygulayın.

Gece yatarken ellerinizi nemlendirip pamuklu eldiven giyin

El ve ayak derisi yağ bezlerinden fakir oldukları için kış aylarında kuruluğun en sık görüldüğü deri bölgelerini oluşturuyorlar. Ellerinizi temizlerken sıvı sabun kullanmayın ve gece yatarken ellerinizi bolca krem ile nemlendirip, pamuklu bir eldiven giyin.

Dudaklarınıza koruyucu uygulayarak nemlendirin

Kış aylarında en çok kuruluk hissedilecek deri bölgelerinden biri de dudaklar. Dudak yalama davranışından kaçının ve günde birkaç kez koruyucu bir dudak merhemi uygulayın.

HAZIRLAYAN: SELCAN HALEBAK

İlginizi Çekelebilir