KIŞ AYLARINDA SAÇ BAKIMI

By

Saçlarımız sıcaktan, soğuktan, rüzgârdan ve buna benzer dış etkenlerden büyük ölçüde etkilenir. Özellikle kış aylarında daha çok kırılır ve kurur. Tam da kış mevsimindeyken işte kış aylarında yapılabilecek saç bakım önerileri…

Saçlarınızı ılık su ile yıkayın

Saçı fazla yıkamak saçın kurumasına sebep olur bu da saçın kırılıp, yıpranmasına neden olur. Bu nedenle kış aylarında saçlarınızı 3 günde 1 kere yıkamanız tavsiye edilir. En önemli noktalardan biri de saçlarınızı ılık su ile yıkamanız. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit, koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı asla çok sıcak su ile yıkamamalısınız.

Saçları kökten besleyin

Saçları besleyen ve uzamasını sağlayan protein, demir, çinko, biotin ve folik asit içeren besinler saçlar için oldukça önemlidir bu yüzden kış aylarda bol bol süt ve süt ürünleri, deniz mahsulleri ve yeşil yaprakları sebzeleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bere kullanın

Kış aylarında rüzgâr, yağmur ve kar derken ani hava değişimlerine maruz kalan saçlarınızı korumak için bere kullanabilirsiniz.

Maske yapın

Kış aylarında bakıma her zamankinden daha çok ihtiyaç duyan saçlarınıza haftada en az 2 kere maske yaparak neme doymasını sağlayabilirsiniz.

Şampuanınızı dikkatli seçin

Günümüzde kullanılan şampuanların birçoğu sülfat içerir ve sülfat saçlarımızın baş düşmanıdır. Bu nedenle mümkünse sülfatsız, doğal şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

HAZIRLAYAN: SELCAN HALEBAK

İlginizi Çekelebilir