18. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ

By

18. ULUSLARARASI ANTALYA PİYANO FESTİVALİ

ARIADNA CASTELLANOS’U AĞIRLADI

Bu yıl 18. kez düzenlenen ve ülkemizin en önemli sanat etkinliklerinden biri olan Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 17 Kasım Cuma akşamı (dün akşam); Flamenko cazın ünlü ismi, piyanist ve besteci Ariadna Castellanos’u ağırladı.

Antalyalı müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği, solist Odille Lima ve DJ Jorge Barallo’nun eşlik ettiği konserde Castellanos, yeni albümündeki Monster adlı şarkıyı da ilk kez seslendirdi. Genç müzisyen, farklı tarzları bir araya getirerek yorumladığı eserler ve özgün tarzıyla izleyicilerden büyük alkış aldı.

18. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da yıldızlar geçidine sahne oluyor. Festival kapsamında 17 Kasım Cuma akşamı; dünyada Flamenko caz denince akla gelen ilk isimlerden olan Ariadna Castellanos, Türk Hava Yolları’nın katkılarıyla Antalyalı müzikseverlerle buluştu. Biletleri ilk günden tükenen ve Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği konserde sanatçı, yeni albümünden parçaların da yer aldığı 12 eserini seslendirdi.

Solist Odille Lima ve DJ Jorge Barallo’nun eşlik ettiği konserde Castellanos, yeni albümündeki Monster adlı şarkıyı ilk kez Antalyalı müzikseverler için seslendirerekizleyicilerden büyük alkış aldı.

İspanyol piyanist ve besteci Castellanos; piyanodaki virtüözlüğü, yaratıcılığı, farklı stilleri bir arada sunabilen çeşitliliği ile kendi jenerasyonunun en önemli müzisyenlerinden biri olarak tanımlanıyor. İlk albümü F. Black and White ile yılın en iyi prodüksiyonu dalındaLatin Grammy adayı olan sanatçı, 2016’da piyano ve elektronik müziği bir arada sunduğu ikinci albümü MJU:ZIK ile İspanya listelerinde uzun süre üst sıralarda yer aldı.

MÜZİĞİN KALBİ ‘SANAT ŞEHRİ’ ANTALYA’DA ATIYOR!

Sanat Yönetmenliğini Şef Gürer Aykal’ın üstlendiği Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin sürprizlerle dolu programı, Antalyalı sanatseverlere müzik dolu unutulmaz günler yaşatıyor.

Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan ‘Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’ ve Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin orkestrası olarak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in destekleriyle kurulan ‘Akdeniz Filarmoni Orkestrası’, Antalya Kültür Merkezi’nde birbirinden ünlü solistlere eşlik edecek ve dünyaca ünlü orkestra şefiLeonard Slatkin, Gürer Aykal ve Hakan Şensoy tarafından yönetilecek.

Festivalin bundan sonraki programında;

22 Kasım’da Hakan Şensoy yönetiminde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte, Anadolu ezgilerinin senfonik rock türünde yeniden yorumlandığı konserde Çağ Erçağ(Viyolonsel) & Nurkan Renda (Gitar),

26 Kasım’da ‘Romantizmin Tutkulu Sesi’ ve Pedro Almodovar‘ın ‘Yüksek Topuklar’ filminin unutulmaz sesi “İspanyol Diva” Luz Casal,

29 Kasım’da ise 100 genç müzisyenden oluşan Kepez Belediyesi Çocuk ve Gençlik Senfoni Orkestrası Antalya Kültür Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.

GÜHER&SÜHER PEKİNEL, 1-2 ARALIK’TA SAHNEDE

Türkiye’nin en önemli festivali olarak bilinen gerek yurtiçinden gerek yurtdışından övgüler alan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 1-2 Aralık’ta dünyaca ünlü Şef Leonard Slatkin’in yöneteceği konserlerle son bulacak.

Final konserlerinde Akdeniz Filarmoni Orkestrası; olağanüstü şiirsel müzik anlayışları veözgün stilleriyle, uluslararası müzik camiasında özel bir yerleri olan Güher ve Süher Pekinel’e eşlik edecek. Kariyerleri boyunca pek çok sayıda ödüle layık görülen Güher ve Süher Pekinel; Avrupa, Uzakdoğu ve ABD’nin başlıca konser salonlarında çaldıkları resitallerden sonra, bu kez Antalyalı müzikseverlerle bir araya gelecekler.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Festival Programı
1 Kasım 2017 Çarşamba: Manolo Carrasco ‘İspanya’dan Sesler’
4 Kasım 2017 Cumartesi : Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Gürer Aykal, Solist: Stéphane Blet
8 Kasım 2017 Çarşamba: Cem Esen ‘Kamuran Gündemir Anısına’
10 Kasım 2017 Cuma: Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Gürer Aykal, Solist: Emre Elivar ‘Cumhuriyet Bestecileri’
15 Kasım 2017 Çarşamba:  Cemil Yener Gökbudak ‘Genç Yetenekler’
17 Kasım 2017 Cuma: Ariadna Castellanos
22 Kasım 2017 Çarşamba: Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Şef: Hakan Şensoy, Solist: Çağ Erçağ & Nurkan Renda ‘Senfonik Anadolu Rock’
26 Kasım 2017 Pazar: Luz Casal ‘Romantizmin Tutkulu Sesi’
1 Aralık 2017 Cuma: Akdeniz Filarmoni Orkestrası, Şef: Leonard Slatkin, Solistler: Güher & Süher Pekinel

Leave a Comment

İlginizi Çekelebilir